مشاوره با بهترین وکیل خانواده در تهران کارشناس رادیو ایران ـ برنامه خانه و خانواده

مشاوره با دکتر اکبر فتح اللهی وکیل معروف خانواده  کارشناس رادیو ایران ـ برنامه خانه و خانواده ـ استرداد هدایای نامزدی 

دکتر فتح اللهی در گفتگو با رادیو ایران در خصوص استرداد هدایای نامزدی اعلا فرمودند که لازم است برای استرداد هدایای نامزدی بین دوران عقد و نامزدی و دوران پس از عروسی تفاوت قایل شد . هدایای نامزدی هدایایی هستند که پس گرفتن آنها برای زوجین پس از اختلاف صزرورت بسیاری پیدا می کند پس گرفتن هدایای نامزدی و بررسی شرایط لازم منوط به ماده ۷۹۵ قانون مدنى نیز خود یکی از نکات مهم است ! 

دکتر فتح اللهی در گفتگو با رادیو ایران ـ برنامه خانه خانواده 

پس گرفتن هدایای نامزدی ـ از آنجایى که ماهیت حقوقى پس گرفتن هدایای نامزدی  قبل از عقد نکاح با هدایاى پس ازعقد که ازطرف زوجین و یا بستگان به آنها داده مى شود تا حدودى متفاوت است و بیان خلاصه اى در باب هدایاى قبل از ازدواج مى تواند به روشن شدن بحث هدایاى پس از ازدواج کمک نماید، فلذا بدواً به صورت گذرا اشاره اى به وضعیت حقوقى هدایاى قبل از ازدواج خواهم داشت، سپس ماهیت حقوقى و چگونگى استرداد هدایاى پس از ازدواج موردبررسى قرارخواهم داد . 

قانون مدنى صرفاً وضعیت حقوقى هدایاى قبل از عقد نکاح را روشن نموده و اشاره اى به هدایاى پس از ازدواج نکرده است بدین جهت بایستى ماهیت حقوقى آنها را، تحت سایر عناوین قانونى جست وجو نمود. مواد ۱۰۳۷ و ۱۰۳۸ قانون مدنى به ترتیب چنین بیان نموده است که: «هریک از نامزدها مى تواند درصورت به هم خوردن وصلت منظور هدایایى را که به طرف دیگر یا ابوین او براى وصلت منظور داده است مطالبه کند اگر عین پس گرفتن هدایای نامزدی موجود نباشد مستحق قیمت هدایایى خواهدبود که عادتاً نگاه داشته مى شود مگر اینکه آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده باشد.» «مفاد ماده قبل، از حیث رجوع به قیمت درموردى که وصلت منظور در اثر فوت یکى ازنامزدها به هم خورد محسوس نخواهدبود.»

بنابراین باتوجه به مواد فوق مى توان دریافت که چنانچه قبل از عقد نکاح از طرف نامزدها یا ابوین آنها هدایایى به طرف دیگر داده شده است در تمام موارد، قابل مطالبه نیست بلکه تنها تحت شرایطى، طرف اهداکننده حق مطالبه آن هدایا را خواهدداشت. آن شرایط به شرح ذیل عبارتند از:

دکتر فتح اللهی در گفتگو با رادیو ایران ـ برنامه خانه خانواده |خیانت در دوران نامزدی نشانه ها و نحوه مواجهه اعلام داشتند .

دوره نامزدی اولین مرحله ازدواج است. به طوری که دختران و پسران در این دوران با یکدیگر آشنا شده و سپس نسبت به ازدواج اقدام می کنند. در این رابطه باید بدانید که در مواردی خیانت در دوران نامزدی نیز مشاهده شده است.

به طوری که افراد در طول آشنایی با شخص مورد نظر خود متوجه شده اند که او با فرد دیگری ارتباط دارد. به همین دلیل ممکن است که با مشکلات بسیاری در ازدواج و روحیات خود مواجه شوند. 

دکتر فتح اللهی در گفتگو با رادیو ایران ـ برنامه خانه خانواده

مقایسه نامزد با دیگر افراد یکی دیگر از علل خیانت است به این شرح که 

یکی دیگر از دلایل خیانت در دوران عقد این است که افراد نامزد خود را با دیگران مقایسه می کنند. توجه داشته باشید که اگر نامزد شما رفتارهای نادرست، بی احترامی، بدخلقی و مواردی از این دست را ببینند، بیشتر شما را با دیگران مقایسه می کنند.

زیرا هر فردی می خواهد که همسری خوش اخلاق، مهربان و پرمحبت داشته باشد. بنابراین در نتیجه این مقایسه شما می بازید و با خیانت نامزد خود مواجه خواهید شد.

فرصت آشنایی با افراد دیگر با دو دلیل ذکرشده یک تفاوت اساسی دارد. در رابطه با احساس تنهایی و مقایسه هر دو طرف رابطه مقصر خیانت بودند؛ اما در این مورد تنها فرد خیانت کار مقصر است. زیرا افراد باید انتخابی قابل اطمینان برای زندگی آینده خود داشته باشند.

به طوری که در دوران نامزدی با برخورد با افرادی جدید، به نامزد خود خیانت نکنند. زیرا یکی دیگر از دلایل خیانت در دوران نامزدی فرصت آشنایی با افراد دیگر و ایجاد رابطه با آن ها است.

علاوه بر این سه مورد، باید بدانید که:

بسیاری از عوامل دیگر نیز در خیانت نامزد شما تاثیر دارد. بنابراین اگر می خواهید با دیگر دلایل خیانت در دوران عقد آشنا شوید و بدانید که چرا نامزد شما خیانت کرده است؛ باید با مشاوران متخصص در این زمینه مشورت کنید.

چنان که این متخصصان با بررسی رفتارهای نامزد شما دلیل خیانت را مشخص کرده و به شما کمک می کنند که این مشکل را برطرف کنید. اما مهم ترین نکته در تشخیص دلیل خیانت، بررسی نشانه های این امر است. بنابراین در ادامه این نشانه ها را برای شما شرح می دهیم.

نشانه های خیانت در دوران نامزدی
جالب است بدانید که خیانت در دوران عقد به مرور زمان اتفاق می افتد و فرد خیانت کار تا جای ممکن این موضوع را پنهان خواهدکرد. اما نشانه های خیانت در دوره نامزدی به صورتی هستند که به شما کمک می کنند که خیانت نامزد خود را تشخیص دهید.

بنابراین در صورت مشاهده هر یک از نشانه های زیر ممکن است که نامزد شما در حال خیانت باشد:

عدم تلاش نامزد خیانت کار برای حل مشکلات رابطه
دوران نامزدی مرحله ابتدایی ازدواج است که افراد به شناخت یکدیگر می پردازند. به همین دلیل احتمال بروز مشکل بسیار زیاد خواهدبود، اما افراد باید تلاش کنند که این مشکلات حل شود که ازدواجی لذتبخش را تجربه کنند.

در این رابطه باید بدانید که:

اگر نامزد شما به جای حل مشکلات، به ایجاد مشکلات جدید و مداوم می پردازد یا حتی سعی نمی کند که مشکلات برطرف شود؛ شاید در حال خیانت است. به طوری که او حتی نمی خواهد این ازدواج شکل بگیرد.

بی توجهی به نامزد و دوری از آن
یکی دیگر از نشانه های واضح خیانت بی توجهی به نامزد و دوری از آن محسوب می شود. درواقع اگر متوجه شدید که نامزد شما تلاش می کند زمان زیادی را با شما سپری نکند یا به شما بی توجهی می کند، باید بدانید که شاید با فرد دیگری رابطه دارد.

زیرا از قدیم گفته اند که دو محبت در یک دل جا نمی گیرد. بنابراین اگر نامزد شما در رابطه دیگری باشد، به شما توجه نخواهدکرد. البته اشتباه نکنید؛ در برخی از مواقع افراد مشغله های کاری بسیاری زیادی دارند.

بنابراین:

تشخیص این امر را بهتر است به مشاوران حاذق ما در نوا مشاور بسپارید. زیرا آن ها در این زمینه تجربه و دانش بیشتری دارند و براساس شواهد کوچک قضاوت نمی کنند.

سرزنش نامزد توسط فرد خیانت کار
یکی دیگر از نشانه های خیانت در دوران نامزدی، سرزنش شما است. اگر متوجه شدید که نامزدتان به طور مداوم از قیافه، اخلاق، هیکل، خانواده وغیره در رابطه با شما ایراد می گیرد و حتی به سرزنش می پردازد؛ باید بدانید که شاید در حال خیانت است.

زیرا افراد زمانی که رضایت کامل از نامزد یا همسر خود نداشته باشند؛ به سرزنش او پرداخته و سپس نسبت به ایجاد رابطه با فرد دیگری اقدام می کنند.